Faydalı Bilgiler
Araç üzerinde modifikasyon yapılabilir mi?
Araç üzerinde modifikasyon yapılması veya orijinal parçaların değiştirilmesi, güvenliğin ve yasaların ihlaline sebebiyet verebilir. Dolayısı ile araç üzerinde yasal düzenlemelere uygun olmayan hiçbir değişiklik yapmayınız.
Kullanacağım motor yağı özellikleri nasıl olmalıdır?
4 zamanlı (4T) motorlar için üretilen yağları ve sadece SE, SF, SG veya API standartlarında, katıksız kaliteli MONDIAL marka motor yağlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.
Motor yağ eksiltirse ne yapmalıyım, farklı özellikte yağ ilave etmenin sakıncası olur mu?
"İlave edilecek yağın genel özellikleri ile motorda daha önce kullanılmış olan yağ ile aynı olmalıdır, geçici çözüm olarak değerlendirilir. İlk fırsatta yağın tamamının değiştirilmesi ve en kısa zamanda bir yetkili servise gösterilerek hareketli aksamda bir aşınma olup olmadığının kontrol ettirilmesi gerekir.
Sentetik yağ ile Mineral yağ arasında fark var mıdır? Beraber kullanılabilir mi?
Mineral yağ, petrolün işlenmesinden sonra elde edilen yağa gerekli katıkların eklenmesi ile elde edilir. Sentetik yağlar ise, laboratuar koşullarında çeşitli kimyasal ugyulamalardan (ileri teknoloji ve yoğun işlemler) sonra gerekli katıklar ilave edilerek elde edilir. Mineral yağ ile sentetik yağların beraber kullanılmaması gerekir, zira mineral yağ sentetik yağın özelliklerini azaltır.
Lastik hava basınçları kaç olmalıdır?
"Lastik hava basıncınız uygun değerde değil ise, lastiklerinizde düzensiz ve erken aşınmaya, ayrıca tamiri mükün olmayan hasarlara neden olacaktır. Lastik hava basıncını düzenli aralıklarda lastikler soğuk iken kontrol edin.
Lastik yanaklarında verilmiş olan hava basınç değerleri azami hava basıncını belirtir. Aracınız için uygun basınç değerleri ""Kullanım ve Bakım El kitabı""nda verilmiştir."
Antfiriz ne zaman kullanılmalı? Ne kadar antfiriz koymak gerekir?
Antfiriz genel itibarı ile metal ve alaşımlarını paslanma/aşınmaya karşı koruduğu gibi, kış aylarında donmayı yaz aylarında ise harareti önleyici özelliğe sahip katıktır, bu sebeple yaz ve kış aylarında kullanılması uygundur. Türkiye iklim şartları baz alındığında %33 ile %50 oranında antfirizin su ile karıştırılması önerilir.
ECU ve EFI ne anlama gelmektedir?
"ECU (Engine Control Unıt) : Motor Kontrol Ünitesi'dir. Boyutları bir oto teybinden daha küçük olan bu cihaz, birden fazla microbilgisayar içermekte ve motorun değişen koşullarda en verimi şekilde yönetimini sağlamaktadır.
EFI (Electronic Fuel Injection) : Elektronik yakıt püskürtme sistemi'ni ifade eder. "
Enjeksiyon sistemi ne gibi avantaj sağlar?
"Enjeksiyonlu sistemler, motorun değişik çalışma koşullarına göre (motor sıcaklığı, emme manifolduna giren havanın sıcaklığı, emme manifoldu vakumu, yanma odasına giren havanın ağırlığı, motor devri, egzoz gazı içerisindeki oksijen miktarı, gaz kelebeğinin pozisyonu) elektronik olarak kontrol edilmesinden dolayı;
- Kaliteli yanma,
- Yüksek performans,
- Düşük yakıt sarfiyatı sağlar."
Euro3 nedir? Araçlarınızda kullanılıyor mu?
"Genel anlamıyla EURO, Avrupa Birliği tarafından hava kirliliğini önlemek amacıyla motorlu araçlara getirilen emisyon standartlarını ifade eder. Euro standartlarında rakam büyüdükçe motorlu araçların çevreye verdiği zarar azalır. Euro3 standardı Katalitik Konvertör olarak adlandırılmakta, bir yanma odası görevi üstlenir. Yanmamış ve zehirli gazları, hidrokarbonları (HC), karbon monoksiti (CO) ve azot oksitleri (NOx) alevsiz olarak yakarak, azot, oksijen ve su buharı haline getirir.
Satışı yapılmakta olan ürünlerimizde Euro3 kulanılmakta."
Supap ayar boşluk değerleri kaç olmalıdır?
"Supap ayar boşlukları araçların modellerine göre farklılıklar göstermektedir ve aracınızın verimli çalışabilmesi için önem arzeder, supap ayarları için yapılacak hatalar aracınızda ciddi arızalanmalara sebebiyet verebilir. Bu sebeple aracınıza ait supap ayarlarınızı MONDIAL yetkili servislerinde yaptırmanız gerekmektedir.